انواع جکوزی پیش ساخته

جکوزی نام شرکت آمریکایی تولیدکننده وان حمام گردابی است که اولین محصول این شرکت وان حمام با جت‌های آب ماساژدهنده بود. این شرکت در سال ۱۹۱۵ تأسیس شد. بنیانگذاران این شرکت برادران جکوزی بودند که در حدود سال ۱۹۰۰ میلادی از ایتالیا به آمریکا مهاجرت کرده بودند. دفتر مرکزی این شرکت در کالیفرنیا قرار دارد.

در ایران این نوع محصولات غالباً با همان نام تجاری جکوزی و گاهی هم با نام‌هایی چون حوض آب چرخان یا وان آب گرم چرخان شناخته می‌شوند. جکوزی در واقع محیط بسته حوضچه مانندی است که آب موجود در آن فضا جهت ماساژ دادن عضله‌های مختلف بدن با فشار زیاد توسط پمپ‌های قوی از طریق لوله‌های تعبیه شده در قسمتهای مختلف دیواره به داخل حوضچه رانده می‌شود. از جکوزی به منظور رفع خستگی و ماساژ آبی استفاده می‌شود. ماساژ در زیر آب از روشهای درمانی بسیار مؤثر در رفع درد عضلات، مفاصل و استخوان ها می‌باشد. استفاده‌کنندگان از جکوزی در داخل حوضچه قرار می‌گیرند و اعضاء بدن خود را به تناوب در مسیر فواره‌های زیر آب قرار می‌دهند. همچنین جکوزی دارای یک یا چند پله یا پاشویه است تا افرادی که از آن استفاده می‌کنند بتوانند بر روی آن بنشینند و عمل ماساژور ماهیچه پا و پشت را در تماس با آب پرفشار همراه با هوا انجام دهند. معمولاً از سرامیک و کاشی برای تزیین جکوزی استفاده می‌شود.

جکوزی از نظر گنجایش به دو دسته یک‌نفره و چندنفره تقسیم می‌شود. جکوزی یک‌نفره مانند وان حمام بوده وجهت تأمین فشار مورد نیاز جت‌ها از یک پمپ استفاده می‌کند. بدنه جکوزی یک‌نفره که در حمام یا در اتاقها نصب می‌شود معمولاً از جنس فایبرگلاس ساخته می‌شود. در این نوع جکوزی پس از هر بار مصرف، آب جکوزی تخلیه می‌شود که بعضی از این نوع جکوزی‌ها مجهز به المنت حرارتی جهت گرم کردن آب نیز هستند. جکوزی چندنفره با توجه به ظرفیت آن (۲ نفره، ۴نفره،۶نفره، ۸ نفره، ۱۲نفره) دارای ابعاد مختلفی است؛ داخل آن از آب پر شده و توسط جت‌هایی به داخل آن از اطراف با فشار معین آب گرم دمیده می‌شود. جکوزی چند نفره که در ساختمان‌ها و محل‌های عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد. جکوزی چند نفره از مصالح ساختمانی و با همان شرایط دیوارهای استخر ساخته می‌شود. اجزای سیستم تصفیه جکوزی‌های چند نفره تجهیزات استخرهای کوچک می‌باشد. پمپ تصفیه پمپ تصفیه در سیستم جکوزی مانند کار پمپ تصفیه استخر می‌باشد آب را از کف جکوزی گرفته وپس از عبور از صافی اولیه به سمت صافیهای اصلی هدایت می‌کند.

جکوزی یا در محل ساخته می‌شود یا بطور پیش ساخته تهیه شده و در محل نصب می‌گردد. جکوزی بادی یکی از انواع جکوزی پیش‌ساخته‌است که در مقایسه با جکوزی‌های سرامیکی قیمت کمتری دارد. این نوع از جکوزی سبک و قابل حمل است.

برخی از جکوزی‌های مدرن دارای تجهیزات و امکاناتی مانند ماساژور، سیستم تزریق گاز ازن به منظور استرلیزه کردن آب، چراغ‌های زیر آب، چراغ‌های پس‌زمینه، صفحه کنترل کامپیوتری، رادیو، اسپیکر ضدآب، ریموت کنترل و بالشتک زیرسری می‌باشند.

استفاده از جکوزی جهت مادران باردار به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. زیرا گرمای آب به کودک درون رحم مادر آسیب جدی وارد می‌نماید. استفاده از لنز نیز در محیط جکوزی با توجه به حرارت آب و تأثیر آن بر لنز توصیه نمی‌شود.

هر فرد در زمان استفاده از حمام در حالت عادی حدود ۱۸۰ لیتر آب مصرف می‌نماید. البته مشروط به آنکه یک شخص وسواسی یا دارای یک عارضه کند کننده رفتار عمومی خود در زمان تنظیف اسحتمام نباشد. جالب است بدانیم یک جکوزی با حدود ۶۰ لیتر آب پر می‌شود! بدیهی است که هر شخص در بدو ورود به جکوزی در حدود بیست دقیقه از امکانات ماساژ جکوزی استفاده می‌نماید. در این حالت بدن انسان برای تنظیف کاملاً آماده است زیرا آب به جسم چربی‌های آلوده موجود بر روی پوست نفوذ کرده و به سادگی این چربی‌ها آماده جدا شدن از بدن هستند لذا پس از این مرحله ماساژ شما به سادگی توسط بلوئرهای کف جکوزی و مقدار کمی شامپوی مایع کل جکوزی را تبدیل به یک وان پر از کف خواهید کرد. سپس بدن خود را توسط شامیپوی مایع به راحتی تنظیف نموده و در نهایت نیز توسط شیر دوشی تلفنی متحرک و شلنگ یک و نیم متری فلزی استیل آن بدن خود را آب خواهید کشید.

جکوزی بادی

با توجه به اینکه ساخت جکوزی در بسیاری از منازل بدلیل داشتن فضای کوچک امکان پذیر نبوده و دارای هزینه های بالایی میباشد, به ناچار تمامی نگاه ها به سمت جکوزی پیش ساخته می رود. جکوزی های پیش ساخته دارای دو نوع جکوزی بادی از خانواده محصولات بادی و دیگری جکوزی سرامیکی می شود، که هر کدام دارای مزایا و معایبی می باشند. در اینجا سعی شده است تا این دو نوع جکوزی بادی و سرامیکی را مقایسه کنیم.

مزایای جکوزی بادی نسبت به جکوزی سرامیکی:

– قیمت جکوزی بادی بسیار پایین تر می باشد.

– بسیار سبک وزن و قابل حمل میباشد (حتی قابل استفاده در پذیرایی و سایر فضاها نیز است)

– جکوزی بادی نیازی به نصب شیلنگ ورودی آب ندارد.

– فضای شما پس از استفاده از جکوزی به راحتی قابل استفاده می باشد.

جکوزی در واقع محیط بسته حوضچه مانندی است که آب موجود در آن فضا جهت ماساژ دادن عضله‌های مختلف بدن با فشار زیاد توسط پمپ‌های قوی از طریق لوله‌‌های تعبیه شده در قسمتهای مختلف دیواره به داخل حوضچه رانده می شود. ماده اولیه جکوزی بادی از جنس پی وی سی طرح چرمی الیافدار است، بنابراین بسیار محکم و بادوام است. طراحی کاملاٌ هوشمند این جکوزی ها مزیت هایی را به همراه دارد از جمله : برای تنظیم کردن جکوزی نیازی به خارج شدن از آن نمی باشد، کنترل کردن دمای آب، جلوگیری از اتلاف دمای آب با استفاده از کاور مخصوص، دارای محافظ هایی در درون دوشاخه ها که امنیت محصول را در زمان نواسانات برق بالا میبرد. برای جلوگیری از ترکیدن جکوزی یک فشارسنج هوشمند که فشار داخل جکوزی را در همان لحظه روی صفحه نمایشگر تشان میدهد، تعبیه شده است. همچنین استفاده از جکوزی باعث صرفه جویی در مصرف آب استحمام میشود به طور مثال در حمام یک آدم معمولی با دوش حدود ۲۰۰ لیتر آب مصرف میشود اما با جکوزی حدود ۶۰ لیتر

جکوزی های بادی معمولا به قدرت ۱۳ آمپر جهت راه اندازی نیازمندند و میتوانند دمای آب را در هر ساعت حدود ۲ درجه سانتی گراد افزایش دهند، حداکثر دمای قابل دسترسی در جکوزی های بادی حدود ۴۰ درجه سانتی گراد است. برای جلوگیری از اتلاف انرژی زمانی که دمای آب جکوزی به دمای تنظیم شده برسد، گرمکن به صورت خودکار خاموش خواهد شد، همچنین گرمکن جکوزی بعد از ۷۲ ساعت روشن بودن، خاموش خواهد شد.

جکوزی سرامیکی

این محصول از نظر گنجایش به دو دسته زیر تقسیم می شود:

یک و دو نفره: جکوزی یک و دو نفره مانند وان حمام بوده و جهت تامین فشار مورد نیاز جت ها از یک پمپ استفاده می نماید. بدنه آن که در حمام و یا در اتاقها نصب می گردد معمولا از جنس فایبرگلاس ساخته می گردد. در این نوع پس از هر بار مصرف ، آب آنها تخلیه گشته و بعضی از آنها مجهز به المنت حرارتی جهت گرم کردن آب نیز هستند.

چند نفره: فضای چند نفره با توجه به ظرفیت آن (۴نفره، ۶نفره، ۸ نفره، ۱۲نفره) دارای ابعاد مختلفی بوده و داخل آن از آب پر شده و توسط جت‌هایی به داخل آن از اطراف با فشار معین آب گرم دمیده می‌گردد. فضاهای چند نفره این محصول که در ساختمان ها ومحل های عمومی مورد استفاده قرار می گیرد، از مصالح ساختمانی و با همان شرایط دیوارهای استخر ساخته شده و اجزای سیستم تصفیه آنها تجهیزات استخرهای کوچک می باشد.

از نظر کیفیت ماندگاری و همچنین استحکام، جکوزی سرامیکی و جکوزی های آماده و ساخته شده بهتر از جکوزی بادی خانگی می باشد اما در نظر بگیرید هر دوی این ها  به لحاظ کاربردی هر دو در یک سطح می باشند اما جکوزی سرامیکی ساخته شده است نوعی مصالح می باشد که بدنه آن شکننده و سخت می‌باشد از طرفی جهت نصب و راه اندازی جکوزی سرامیکی نیاز به دستگاهها و پمپ های  گرمکن های می باشد و همچنین جهت احداث این جکوزی سرامیکی قطعاً بایستی لوله کشی در داخل کار انجام شود این امر هزینه‌های بیشتری نسبت به بادی ها دارند و همچنین در نصب و راه اندازی آن زمان بسیاری را نیاز دارد.

گروه مهندسی شرکت ساینا تصفیه آریا – هایواتر www.sainatasfie.com – HIWATER

-88

مطالب مرتبط:

استخرهای بدون مرز و بی نظیر جهان

استخر‌های بدون مرز در سراسر دنیا یکی از خیره‌کننده‌ترین منظره‌ها را...

روشهای از بین بردن جلبک استخر

رنگ سبز آب و جلبک های شناور در استخر، از...

زیباترین استخرهای عمومی جهان

یکی از تفریحات مفرح افراد، شنا کردن در استخرهای تمیز...