تجهیزات مورد نیاز در سیستم تصفیه آب استخر

استخر در مدل‌ها و ابعاد مختلف وجود دارد. ولی تقریباً همه آن ها، از استخر شخصی کوچک گرفته تا استخر موج یک پارک آبی، با فرآیند مشابهی کار می کنند. تصفیه آب استخر یکی از مهمترین عملیاتی بوده که برای هر نوع استخر بادی، استخر پیش ساخته و استخرهای بتنی در نظر گرفته می شود. از آنجایی که آب استخرها پس از استفاده های مکرر بخصوص در فضای باز نیاز به تصفیه و شفاف سازی داشته بنابراین تصفیه کردن آب درون استخرها از اهمیت بالایی برخوردار است. در حالت کلی راه های دیگری برای عدم انجام عملیات تصفیه سازی آب استخر مانند تخلیه و پر کردن آب آن ها وجود داشته اما به دلیل اینکه باعث هدر رفتن آب شده و زمان زیادی را نیز از مصرف کننده خواهد گرفت استفاده از این روش ها عقلانی نخواهد بود، از همین رو انجام کار تصفیه آب مناسب ترین و مقرون به صرفه ترین روش محسوب می شود. شیوه های مختلفی برای تصفیه و پاک سازی آب وجود داشته که استفاده از هر کدام از این روش های تصفیه آب استخر برای به نسبت ابعاد و ظرفیت آب آنها صورت می گیرد.

تجهیزات تصفیه آب استخر

پمپ

– فیلتر

– تغذیه کننده شیمیایی

– سیستم تخلیه

– سیستم برگشت

– سیستم لوله کشی

فرآیند کلی تصفیه آب در استخر، شامل یک سیکل مدار بسته است. پمپ، آب استخر را در سیستم تصفیه و تزریق مواد شیمیایی به گردش درمی‌آورد که باعث می‌شود تا همواره آبی عاری از زباله و باکتری در استخر داشته باشیم. نکته بسیار مهمی که در مسئله تصفیه آب وجود داشته این است که برخی از این پمپ ها علاوه بر تصفیه و زباله گیری آب استخر عمل شفاف سازی را انجام داده اما برخی دیگر تنها عمل زباله گیری را انجام می دهند.

نحوه کارکرد سیستم تصفیه آب استخر

آب استخر باید در یک سیستم تصفیه سیرکوله شود تا کثیفی و آلودگی آن از بین برود. در یک مدل طراحی مرسوم، آب از دو یا چند خروجی کف استخر و چند اسکیمر که دور تا دور بالای استخر تعبیه شده خارج شده و به سمت بخش تأسیسات تصفیه آب استخر حرکت می کند. تخلیه اصلی در پایین ترین نقطه استخر قرار گرفته و کف استخر به سمت آن نقطه شیب دار شده است. اکثر کثیفی ها و آلودگی هایی جمع شده در کف استخر، از این تخلیه خارج می شوند. برای جلوگیری از گرفتگی لوله بخاطر مو و دیگر زباله ها، تخلیه کف همیشه با توری پوشانده می شود. اسکیمرها وظیفه جمع آوری آب سطح استخر (تقریباً ۸/۱ اینچ بالای استخر) را دارند. این آب معمولاً دارای مقدار قابل توجهی برگ، آشغال های شناور، روغن حمام، ضد آفتاب و سایر آلودگی‌هاست.

پمپ استخر

قلب سیستم تصفیه آب استخر، پمپ آن است. پمپ های تصفیه تنها قابلیت زباله گیری آب استخر مربوطه را داشته و قابلیت انجام شفاف سازی آب را نخواهد داشت. این نوع پمپ های تصفیه در سایز های مختلف تولید شده که نسبت به سایز استخر مورد استفاده قرار می گیرد. پمپ، آب خروجی از سیستم تخلیه را از فیلتر عبور داده و مجدداٌ به کاسه استخر باز می گرداند. قبل از پمپ، یک صافی فلزی قرار دارد تا برگ و آشغال های احتمالی باقیمانده که ممکن است باعث از کار افتادن و یا صدمه دیدگی پمپ شود را جمع کند. این پمپ ها با برق شهری ۲۲۰ و حتی ۱۱۰ ولت کار می کنند.

 

فیلترهای استخر

فیلترهای استخر معمولا از نوع فیلتر شنی با مخزن های بزرگ هستند که از فایبر گلاس و فلز ساخته شده و شامل یک بستر ضخیم از شن مخصوص می‌باشند. آب از بالای مخزن فیلتر وارد شده و بواسطه نیروی جاذبه زمین، به سمت پایین حرکت و از روی شن ها عبور می‌کند. ذرات ریز شن، املاح و آلودگی ها را به خود جذب کرده و در انتهای مخزن، آب تصفیه شده جمع آوری و خارج می گردد.

به مرور زمان و با توجه به گرفتگی منافد داخل فیلتر شنی، شدت جریان آب در فیلتر کاهش می یابد.می توان از روی گیج های فشار ورودی و خروجی فیلتر و مشاهده اختلاف فشار میزان کاهش جریان را کنترل نموده و در صورت نیاز فیلتر را شستشوی معکوس (Back Wash) نمود. در بعضی استخرها بجای فیلتر شنی از فیلتر دیاتومه و یا فیلتر کارتریجی استفاده می شود.

در فیلتر دیاتومه، آب از روی پوشش مشبک پوشیده از دیاتوم (فسیل های باقی مانده از ارگانیسم های دریایی) عبور می کند. در فیلتر کارتریجی، فیلترها از پوشش پلی استر یا ورقه های موج دار ساخته شده اند. این فیلترها، نیازی به شستشوی معکوس نداشته و فقط باید کارتریج ها را بیرون آورده و با آب شستشو داد و بعد از چند سال (حداکثر هشت سال) فیلترها باید تعویض گردند. در ضمن بخاطر تبخیر، سیستم شستشوی معکوس، ورود شناگران و حرکات آن ها درون آب و آب حمل شده به بیرون و هدر رفته توسط آن ها، باید پمپ و فیلتر به آب شهری نیز متصل باشند تا این کمبود آب را جبران کنند.

مواد شیمیایی استخر

جدا از فیلتر، بخاطر دلایل زیر لازمست تا برای توازن شیمیایی آب، مواد شیمیایی به آب تزریق شوند:

عوامل بیماری زای خطرناکی مثل باکتری در آب وجود دارند. استخر، مکان خوبی برای انتقال میکروارگانیسم های بیماری زا از یک فرد به فرد دیگر است. آب با توازن شیمیایی نادرست می تواند به قسمت های مختلف استخر صدمه وارد کند. توازن شیمیایی نامناسب آب می تواند سبب تحریک پوست و چشم شود. پس باید یک سیستم ضدعفونی برای از بین بردن این عوامل بیماری زا وجود داشته باشد.

کلر

ضدعفونی کننده متداول استخرها، کلر می باشد که بصورت ترکیبات شیمیایی “هیپوکلریت کلسیم” (جامد) و “هیپوکلریت سدیم” (مایع) وجود دارد. وقتی ماده جدید یا آلودگی وارد آب می شود، کلر بصورت ترکیبات شیمیایی مختلف از جمله “اسید هیپوکلرو” با آنها واکنش نشان می دهد. اسید هیپوکلرو، باکتری ها و عوامل بیماری زا را بوسیله تخریب ساختار آنزیم های آنان از بین می برد.

متخصصین سیستم تصفیه آب استخر، پیشنهاد می کنند که در فرایند تصفیه، کلر توسط تزریق به آب اضافه شود. چون در صورت استفاده مستقیم مثل استفاده از قرص، کلر در یک نقطه متمرکز شده و توزیع یکنواختی در آب استخر نخواهد داشت. باید توجه داشت که اسید هیپوکلرو می تواند با آمونیاک (موجود در ادرار) نیز ترکیب شده و تشکیل “کلرو آمین” دهد. کلرو آمین نه تنها خاصیت ضدعفونی کنندگی ندارد بلکه سبب تحریک چشم و پوست شده و بوی ناخوشایندی نیز دارد.

مزایای استفاده از کلر

– کلر دارای نیمه عمر طولانی است و در نتیجه می توانید برای مدت زمان طولانی ذخیره می شود.

– به راحتی و در اشکال مختلف از جمله مایع، گاز و جامد در دسترس است.

کلر دارای اثر باقیمانده است؛ یعنی نه تنها زمانی که برای اولین بار به آب استخر اضافه می شود باکتری ها را از بین می برد بلکه بعد از آن هم به خنثی کردن باکتری ها ادامه می دهد.

معایب استفاده از کلر

– فراورده های جانبی کلر، کلرآمین و تری هالومتان (THM) است که باعث سوزش پوست و چشم شناگران می شود.

– کلر، پس از اضافه شدن به یک استخر، به سرعت پراکنده می شود  بنابراین استخرهایی که از کلر استفاده می کنند باید به طور منظم تست و نگهداری شوند.

– فراورده های جانبی کلر باعث بروز برخی مسائل مربوط به سلامتی از قبیل مشکلات تنفسی می‌شود.

کلرزن نمکی

ژنراتور کلر نمک با استفاده از یک فرآیند شیمیایی به نام الکترولیز، اسید هیپوکلرو (ضدعفونی کننده) را از محلول نمک و آب جدا کرده و وارد آب استخر می‌کند. ویژگی کلیدی کلرزن نمکی که آن را از سایر روشها متمایز می کند، توانایی بازیافت خود بخودی است. پس از این که اسید هیپوکلرو آب استخر را ضد عفونی کرد، به نمک تبدیل شده و سپس پروسه تکرار می شود. کلرزن نمکی به تازگی در بین صاحبان استخرهای خانگی محبوبیت زیادی به دست آورده است، و به نظر می رسد در آینده نزدیک بازار، فروش آن گسترده تر گردد.

مزایای استفاده از کلر زن نمکی

– از آنجا که کلر تولید شده در نقطه تولید متمرکز شده است (در داخل سلول نمک)، آب استخر از کلر غنی شده و سبب مبارزه با تجمع کلرآمین می شود.

– شناگران نسبت به استخرهای ضدعفونی شده با کلر، التهاب کمتری در پوست و چشم خود احساس می کنند.

– کلرزن نمکی، سطح PH تقریبا خنثی در آب ایجاد می کند. بنابراین برای برقراری سطح تعادل PH، مواد شیمیایی کمتری نیاز است که به آب اضافه شود .

معایب استفاده از کلر زن نمکی

– هزینه اولیه خرید ژنراتور کلرزن نمک به طور معمول بین ۳۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار است که در مقایسه با کلرزنی عادی، هزینه بالایی بنظر می‌رسد.

– سلول های نمک معمولا بین ۹۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار هزینه دارد و باید هر سه تا پنج سال یکبار جایگزین شود.

– غلظت نمک بیش از حد، خورنده است و می تواند باعث صدمه دیدگی دستگیره ها، سیستم های روشنایی، آستر استخر و سایر تجهیزات گردد.

کلرزن شناور

برای تصفیه آب استخر می توان قرص های کلر را در درون نگهدارنده پلاستیکی خود قرار داده و پس از بسته نمودن درب سبد به روی آب به شکل شناور قرار گرفته تا اتمام قرص های کلر آب استخر را تصفیه خواهد کرد.

مزایای استفاده از کلرزن شناور

– این روش مقرون به صرفه ترین روش تصفیه و پاک سازی آب می باشد.

–  روشی است که برای تصفیه آب دردسر بسیار کمتری داشته دارد.

معایب استفاده از کلرزن های شناور

–  بیشتر برای استخرهایی با ابعاد و ظرفیت آب کمتر استفاده می شود.

– پاک سازی آب را به صورت دقیق انجام نمی دهد.

برم

ضدعفونی کننده‌های دیگری مثل برم می تواند جایگزین کلر شده و همین کار را با نتایج کمی متفاوت انجام دهد. برم بسیار شبیه به کلر است و در ضدعفونی استخر استفاده می شود. فراورده های جانبی برم آن را از کلر متمایز می کند همانطور که گفته شد، هنگامی که کلر با آلاینده های موجود در آب استخر واکنش نشان می دهد، کلرامین تشکیل می شود به طور مشابه، وقتی برم با آلاینده های موجود در استخر واکنش نشان می دهد، بروموآمین تشکیل می شود . تفاوت، در اثر این فراورده های جانبی در استخر است. در حالی که کلرآمین هیچ سودی برای استخر ندارد، بروموآمین ویژگی های ضدعفونی برم را حفظ می کند. به همین دلیل، بسیاری از صاحبان استخر، برم را به عنوان ضدعفونی کننده استخر خود انتخاب می کنند.

مزایای استفاده از برم

– برم نسبت به کلر در دماهای بالاتر پایدارتر بوده و به همین دلیل برای استفاده در جکوزی مناسب تر است.

– بوی برم نسبت به کلر کمتر زننده است.

– برم حتی بعد از ترکیب با آلاینده ها به کار خود ادامه می دهد، بنابراین مدت زمان بیشتری نسبت به کلر پاکسازی را انجام می دهد.

معایب استفاده از برم

– برم یک اکسید کننده ضعیف است

– برم نسبت به  کلر و نمک بسیار گرانتر است.

– هر چند بوی برم  نسبت به کلر کمتر زننده است ولی خلاص شدن از بوی برم بسیار سخت تر از کلر است.

ازن

ازن یک گاز معدنی ناپایدار حاصل از برخورد اتم های اکسیژن با مولکول های اکسیژن است .با قرار دادن مولکول های اکسیژن در معرض یونیزاسیون با ولتاژ بالا و یا اشعه ماوراء بنفش، ازن تولید می شود بیشتر ازن ژنراتور ها از فرایند یونیزاسیون با ولتاژ بالا استفاده می کنند زیرا منجر به غلظت بالاتری از ازن می شود. (۲۰٪ توسط فرایند یونیزاسیون با ولتاژ بالا در مقابل ۵٪ توسط اشعه ماوراء بنفش)

مزایای استفاده از ازن

– ازن یک اکسید کننده قوی است. به طور خاص، ۱۰۰ برابر قوی تر از کلر است.

– ازن باعث کاهش تعمیر و نگهداری استخر می شود، چون آلاینده هایی مثل روغن و گریس را که سبب گرفتن فیلتر می شوند، تجزیه می کند.

– ازن هیچ تاثیری در میزان pH  استخرندارد. بنابرین استخرهایی که از ازن استفاده می کنند به تنظیم کننده PH کمتری نیاز دارند. این بدان معناست که نیاز کمتری به  استفاده از ماده شیمیایی خواهیم داشت.

معایب استفاده از ازن

– ازن دارای نیمه عمر کوتاه است و  نمی تواند ذخیره شود. ازن باید بلافاصله پس از تولید، استفاده شود و تنها زمانی موثر است که با آب خط بازگشت مخلوط شود  بعد از این که آب به استخر بر گردد ، ازن در اتمسفر انتشار می یابد.

– ازن به تنهایی نمی تواند یک روش ضدعفونی کننده استخر باشد زیرا همه آلاینده ها را حذف نمی کند. با این حال، ازن سازگار با کلر یا برم است.

– گاز ازن در غلظت های بالا خطرناک است.

یونیزه کننده

یونیزه کننده، یون های مس و فلزات سخت را در آب استخر آزاد می کند و در واقع، باکتری ها را با قرار دادن در معرض این یون ها از بین می‌برد دو شکل از یونیزه کننده وجود دارد.  یونیزه الکتریکی، که با استفاده از برق، فلزات را تا زمانی که یون آزاد کنند، شارژ می کند و یونیزه کارتریج معدنی، که با استفاده از جریان پیوسته آب از یک بسته مواد معدنی، یون های فلزی آزاد می کند.

مزایای استفاده از یونیزه کننده

– یونیزه کننده ها هزینه کمی برای نگهداری دارند  اجزای الکترودهای یونیزه کننده معمولا بین سه تا پنج سال عمر می کنند و جایگزینی آن ها ارزان است.

– یونیزه کننده ها  نیاز به بسیاری از مواد شیمیایی استخر را کاهش می دهند.

– بر خلاف کلر، یونهای فلزی تولید شده توسط یونیزه کننده تاثیر منفی روی تجهیزات استخر نمی گذارند  بنابراین تجهیزات در استخرهای شنای یونیزه، دارای طول عمر طولانی تری هستند.

معایب استفاده از یونیزه کننده

– یونیزه کننده ها آب استخر را اکسید نمی کنند.

– یونهای فلزی آزاد شده توسط یونیزه کننده ها دارای سرعت عمل کمی هستند و چندین ساعت طول می کشد تا مبارزه علیه آلاینده ها را آغاز کنند.

– هر چند که یونیزه کننده ها نیاز به بسیاری از مواد شیمیایی را کاهش می دهد، ولی نمی توانند به تنهایی برای ضدعفونی استخر استفاده شوند و همچنان نیاز به مقداری کلر می باشد.

– باید PH در یک محدوده خاص نگه داشته شود در غیر این صورت زنگ زدگی در تجهیزات مسی استخر، رخ خواهد داد.

گروه مهندسی شرکت ساینا تصفیه آریا – هایواتر www.sainatasfie.com – HIWATER

-93

مطالب مرتبط:

بیماری هایی که از طریق آب استخر منتشر می شوند

در استخر شنا امکان انتقال و یا شیوع بیماری های...

آموزش تصویری شنای قورباغه در استخر

این آموزش بیشتر برای مبتدیان کاربرد دارد. تمرینات آموزشی شنا...

سونا چیست و چه فوایدی برای بدن دارد؟

معمولا” از ورزشکار گرفته تا افراد عادی همه به نوعی...

Comments (1)

مطلب بسیار آموزنده ای بود