خطرناک ترین آب های دنیا برای شنا

شنا یکی از لذت های ساده زندگی است، آب تنی خنک در یک روز گرم، حس خشنودی باورنکردنی دارد. در حالی که بعضی استخرها، دریاچه ها و اقیانوس ها برای شنا امن هستند، اما در این میان جاهایی نیز وجود دارد که امنیت جانی ندارند. بعلاوه مکان هایی نیز هستند که آب تنی در آن ها می تواند آدمی را دچار بیماری های خطرناک کند. بهترین شناگرها هم باید از آب تنی کردن در این مکان ها خودداری کنند، زیرا آب کثیف به عنوان یک عامل جدی، می تواند انسان را به کام مرگ بکشاند.

اکنون خطرناک ترین مکان ها برای شنا کردن را به شما معرفی خواهیم کرد تا اگر به این مکان ها سفر کردید، از آب تنی در آن ها صرف نظر کنید …

رودخانه نیل در آفریقا

آفریقا گاهی گرم ترین دمای سیاره زمین را تجربه می کند، بنابراین شنا در یک رودخانه و یا دریاچه می تواند ایده خنک کننده و مناسبی به نظر برسد؛ ولی این می تواند آخرین شنای عمر شما باشد، زیرا رودخانه نیل، خانه یکی از وحشی ترین مخلوقات است، یعنی کروکودیل های نیل …

اندازه این شکارچیان به حدود ۲۰ فوت می رسد. کورکودیل ها در آب های تیره نیل زندگی کرده و برای غافلگیری یک طعمه غیرمنتظره لحظه شماری می کنند. البته این موجودات خطرناک فقط در حیات وحش خود زندگی نمی کنند و سالانه مسبب مرگ صدها نفر می شوند. با وجود این کروکودیل ها، شنا کردن در آب رودخانه نیل دیگر فریبنده به نظر نمی رسد.

ساحل کوئینزلند در استرالیا

استرالیا زیستگاه تعدادی از جانواران دریایی باورنکردنی و کمیاب سیاره زمین می باشد. اما یکی از مکان های خطرناک استرالیا ساحلی به نام کوئینزلند [1] (Queensland) است. آب های کوئینزلند، تنها زیستگاه کوسه، کروکودیل های آب شور و اختاپوس های زهرآلود نیست، بلکه این منطقه، محل زندگی یکی از مرگ بار ترین مخلوقات سیاره زمین است، یعنی ستاره دریایی باکس!

گونه های مشخصی از ستاره دریایی باکس هستند با بازوهایی که طولشان به بیش از ۱۰ فوت می رسد، که حاوی سم کافی برای کشتن یک انسان در ۵-۲ دقیقه می باشد! جهت حفاظت از شناگران اغلب کل سواحل کوئینزلند بسته می باشند، زیرا ملاقات این هیولاهای دریایی به نفع جان انسان نمی باشد!

ساحل بولیناس در کالیفرنیا

شیرجه زدن در آب های ساحل بولیناس [2] (Bolinas) کالیفرنیا شانس شما را برای اینکه توسط کوسه مورد حمله قرار گیرید را افزایش می دهد.

این منطقه زیستگاه بزرگترین شکارچیان یعنی کوسه سفید بزرگ می باشد. این کوسه ها هم چنین علاقه عجیبی به شیرهای دریایی خال دار دارند. پس اگر در آب های بولیناس هوس شنا کردید، اوقات خوشی را برای شما در شکم کوسه آرزومندیم!

ساحل هاناکاپیایی در هاوایی

هاوایی [3] می تواند مکان ایده آلی برای تعطیلات ساحلی به نظر برسد، اما مکانی که شما باید از آن دوری کنید ساحل هاناکاپیایی (Hanakapiai) است، امتداد ساحل می تواند محل شنای مناسبی به نظر برسد، اما این ظاهر قضیه است.

آب اغلب از دور آرام و صاف به نظر می رسد اما زیر سطح آن، جریان های قوی نامرتب و اتفاقات عجیب و غریبی وجود دارد که زندگی بیش از ۸۰ شناگر را در طول سالیان گذشته به خطر انداخته است.

آبگیر آمازون در آمریکای جنوبی

دلایل بسیاری وجود دارد که چرا آبگیر آمازون [4] مکان خطرناکی برای شنا است. آبگیر آمازون زیستگاه یک نوع مار بزرگ سیلانی، مارماهی الکتریکی [5] و موجودی به نام (piranha) پیرانهای شکم قرمز [6] می باشد. اما علت اصلی خطرناکی رودخانه ها و دریاچه های آبگیر آمازون، وجود یک ماهی کوچک به نام  کاندیرو (Candiru) می باشد.

این ماهی کوچک از خانواده گربه ماهی است که به عنوان ماهی خون آشام نیز شناخته شده است. این ماهی به ظاهر بی خطر با دندان های خود علاقه زیادی به حمله کردن به بدن انسان و پاره کردن بدن انسان دارد. برای حفظ جان خود در مقابل این زامبی کوچک از شنا در آبگیر آمازون بپرهیزید!

ساحل نیو اسمیرنا در فلوریدا

ساحل نیو اسمیرنا (New Smyrna) در فلوریدا [7] از حیث گرمی آب و هوا و خیزاب های بزرگش مشهور است. اما همچنین چیزهای دیگری نیز برای مشهور شدن دارد؛ مثلا “پایتخت حمله کوسه در جهان” می باشد. از سال ۱۸۸۲، با معرفی ساحل نیو اسمیرنا، بیش از ۲۴۰ حمله کوسه گزارش شده است و این آمار دائما در حال افزایش می باشد. فقط در سال ۲۰۰۸، ۲۴ مورد گازگرفتگی کوسه و حمله کوسه گزارش شده است.

شناگران و موج سواران دائما از پیشروی در این مکان خودداری می کنند و به نظر می رسد وجود این کوسه ها دلیل خوبی برای این عقبگردی باشد. در این ساحل تعداد زیادی حمله کوسه گزارش شده است، اما خوشبختانه هیچ کدام از آن ها مرگبار نبودند. اگر شما می خواهید ایمن شنا کنید ساحل نیو اسمیرنا مکان مناسبی برای شما نیست!

دریاچه ویکتوریا در آفریقا

اگر با نگاه کردن به تصویر زیر به این نتیجه رسیدید که دریاچه ویکتوریا [8] یک مکان امن و خوشایند می باشد باید بگم که اشتباه کرده اید. این دریاچه با آب آرام و محیطی آرامش بخش، یکی از خطرناک ترین مکان های آبی در جهان می باشد. سالانه آب این دریاچه جان حدود ۵۰۰۰ نفر را می گیرد.

دلائل متعددی برای خطرناکی این دریاچه وجود دارد، از جمله آن ها این است که این منطقه دارای آب و هوای منحصر به خود می باشد که می تواند در مدت کوتاهی کاملا از این رو به آن رو شود. دلیل جالب تر که باعث می شود فکر آب تنی در دریاچه ویکتوریا را از سرتان بیرون کنید این است که بسیاری از مردم محلی این منطقه با شروع تغییرات آب و هوایی مسافرانی که سوار قایقشان شده اند را در آب رها کرده و خود به دنبال ماهی گیری می روند و مسافران سرگردان باید برای رسیدن به ساحل در این آب های خشن و عمیق شنا کنند.

از آنجایی که بخشی از درآمد زندگی مردم این منطقه از طریق ماهی گیری از آب های دریاچه ویکتوریا تامین می شود، پس برای اینکه در آب واژگون نشوید، از سوار شدن بر قایق های آن ها نیز منصرف شوید!

دریاچه جوشان در دومینیکا

همان طور که از نام این دریاچه پیداست و با مشاهده بخاری که از سطح این دریاچه بلند می شود، پیشنهاد می کنیم که گوشه ای بایستید و به این دریاچه فقط نگاه کنید. اگر همچنان بر این که تنی را به آب این دریاچه بزنید، پافشاری می کنید پس باید بگم که آب این دریاچه در بعضی از مواقع به ۸۲ تا ۹۲ درجه سانتی گراد می رسد؛ زیرا در بستر این دریاچه ماگمای قرمز و مذاب وجود دارد که باعث گرم شدن و بخار کردن آب این دریاچه می شود.

پس خواهشمندیم فکر نکنید که دریاچه جوشان دومینیکا [9] مانند حمام های آب گرم می باشد و هر چقدر بخاری که از سطح دریاچه بلند می شود و گرمای مطبوع آن شما را وسوسه کند از نزدیک شدن به لبه آب هم پرهیز کنید. اگر خواهان این هستید که بدنتان را با سوختگی شدید آشنا کنید، دریاچه جوشان دومینیکا به شما این فرصت را می دهد!

رودخانه سیتارم در اندونزی

رودخانه سیتارم (Citarum) در اندونزی را ملاحظه می کنید. شاید به نظر شما این تصویری از یک کوهی از زباله ها باشد، اما در کمال ناباوری باید بپذیرید که زیر این همه زباله آب وجود دارد!

دلیل آلودگی این رودخانه و شناوربودن زباله ها در سطح آن، این است که حدود ۵۰۰ کارخانه زباله های خود را به سیتارم می ریزند و هیچ اقدامی برای جمع آوری این حجم زباله از سطح آب تاکنون صورت نگرفته است. شنا که مسلما نمی توان کرد، اما تاسف بارتر فهمیدن این قضیه است که هزاران نفر از مردم این منطقه در کشور اندونزی از آب این رودخانه برای لباس شستن، حمام کردن و حتی آشامیدن استفاده می کنند.

دریاچه کاراچای در روسیه

دریاچه کاراچای [10] ممکن است یک مکان زیبا و بکر برای لذت بردن از شنا به نظر برسد، اما ممکن است شنا کردن در آن، آخرین شنای زندگیتان باشد. زیرا بستر این دریاچه تا سال ۱۹۹۰ میلادی به عنوان مکانی برای رهاکردن زباله های هسته ای [11] استفاده می شد و هنوز هم مواد رادیواکتیو [12] در آب آن یافت می شود. کافی است یک ساعت در کنار آب دریاچه کاراچای بایستید تا بدنتان به میزان ۶۰۰ رونتگن (واحد اندازه گیری تشعشع پرتوهای پونیزه مانند پرتوی ایکس و گاما) مواد رادیو اکتیو به بدنتان وارد شود.

اگر فردی به مدت بیشتر از ۵ ساعت در معرض تشعشع ۵۰۰ رونتگن مواد رادیواکتیو قرار بگیرد مرگش حتمی است. با این توضیحات شما متوجه می شوید که در چه جای خطرناکی ایستاده اید. برای کاهش این مواد خطرناک از بتن های بزرگ برای جذب آلودگی هسته ای آب دریاچه استفاده می شود، اما در حال حاضر کاراچای یکی از خطرناک ترین دریاچه های سطح کره زمین می باشد.

زیستگاه کوسه ها در آفریقای جنوبی

آب های سواحل آفریقای جنوبی به عنوان محلی برای شکار کوسه سفید شناخته شده است. کوسه های این آب ها به قدری زیاد است که از آن به عنوان “پاتوق کوسه ها” هم یاد می شود.

تنوع کوسه ها در این مکان بسیار زیاد می باشد، اما بیش از همه کوسه سفید بزرگ [13] در این آب ها جا خوش کرده است. بسیاری از محققین و گردشگران با استفاده از یک قفس فولادی، به زیر آب می روند تا از نزدیک این کوسه ها را مشاهده کنند. اگر شخصی خیلی دلیر هستید یا قصد خاتمه دادن به زندگی خود را دارید، در پاتوق کوسه ها آزادانه شنا کنید!

ساحل خلیج در آمریکا

این جا خانه یکی از مرگبارترین و مرموزترین موجودات است، مار زهرداری با نام cottonmouth! این مار به قدری خطرناک است که اگر انسان را نیش بزند و درمان نشود در عرض دو ساعت به زندگی انسان پایان می دهد. این مار در بالای درخت  درست نزدیک به سطح آب کمین کرده تا طعمه خود را غافلگیر نماید.

شناگران باید از شنا کردن نزدیک به شاخه هایی که درست بالای آب وجود دارند بپرهیزند. زیرا این مار عادت دارد که موجود زنده ای که از بالای درخت در آب می بیند را مهمان نیش خود کند! مسلم است بهترین و عاقلانه ترین راه این است که از شنا کردن در آب های این منطقه اجتناب کنیم!

مرداب بکا در فیجی

تالاب بکا در فیجی [14] ممکن است به عنوان یک بهشت واقعی در کره زمین به نظر برسد، اما واقعیت این است که آب های فیروزه ای رنگ و ماسه های طلایی آن یک خطر واقعی را پنهان می کنند. این محل شکارگاه مشهور کوسه های گاو نر [15] و کوسه ببر [16] و تعداد زیادی از این گونه مخلوقات می باشد که هر ساله در این محل گرد هم می آیند.

اگرچه در ظاهر احتمال حمله کوسه کم است، اما طبیعت خشن و بی رحم این حیوانات و جمعیت زیاد آن ها احتمال حمله شان را افزایش می دهد. اگر پرتان به باله یکی از این کوسه ها گیر کند، باید با زندگی خداحافظی کنید؛ به همین دلیل است که شنا کردن در آب های بکا انتخاب عاقلانه ای نیست.

رودخانه ریو تینتو اسپانیا

حتما شما هم با دیدن رنگ قرمز این رودخانه به غیرعادی بودن آن شک می کنید. رودخانه ریو تینتو در اسپانیا رودخانه ای اسیدی با PH 1.7 تا 2.5 است. این رودخانه یکی از بزرگترین محل هایی است که رسوبات سولفید آهن [17] در آن موجود و حاوی فلزات سنگینی مانند طلا، نقره و مس است که آن را تبدیل به یکی از رودخانه های مشهور در طول تاریخ کرده است.

رودخانه ریو تینتو که رنگی طبیعی ندارد بر اثر پنج هزار سال عملیات معدنی به این حالت تبدیل شده است و محققان چرخه زیستی این رودخانه را آلوده ترین چرخه بر روی زمین می دانند.

دریاچه کیوو آفریقا

دریاچه کیوو یکی از دریاچه‌های بزرگ آفریقا است که در میان دو کشور جمهوری دمکراتیک کنگو [18] و رواندا [19] قرار دارد. این دریاچه در دره ای و از شکاف زمین با عمق 485 متر بوجود آمده است، اطراف آن نیز کوه های آتش فشانی فعال قرار دارد.

عاملی که این دریاچه را خطرناک می کند، وجود بیش از 250 کیلومتر مکعب دی‌اکسید کربن و 65 کیلومتر مکعب گاز متان [20] است. در حال حاضر، فشار آب دو برابر فشار گازهای آن است و بدین معنی است که فوران آب در آن کاهش یافته و می توان در آن شنا کرد.

رود پوتوماک آمریکا

رود پوتوماک از رودهای مهم ایالات متحده آمریکا و رودی است که از واشنگتن دی سی [21] می‌گذرد. اگر چه این رودخانه محل تفریحاتی مانند قایق سواری، ماهی گیری و پیاده روی افراد است اما در خطرناک بودن آن هیچ شکی وجود ندارد.

جریان های زیر آبی این رودخانه به قدری قوی است که شناگران یا افرادی را که به داخل این رودخانه پرت می شوند، در خود فرو می برد. گول آرامش آن را نخورید.

مرداب آبی دربی‌شر انگلستان

این مرداب به دلیل رنگ آبی و منحصر بفردش، به این نام خوانده می شود. علارغم هشدارها، ساکنین این منطقه در آن شنا می کنند. اما چرا این رودخانه خطرناک است؟

نخست آن که آب آن آمونیاکی [22] با سطح PH 11.3 دارد که به شدت قلیایی است و موجب عفونت های قارچی مانند مشکلات پوستی و معده می شود. در ثانی این رودخانه شامل زباله هایی مانند قطعات خودرو، حیوانات مرده، و مدفوع است. شورای امنیت برای اینکه مردم را به خطرات آن آگاه کنند، تصمیم گرفته اند که رنگ آن را به سیاه تغییر دهند.

چاه یعقوب تگزاس آمریکا

این چاه در تگزاس [23] یکی از خطرناک ترین مکان ها برای شیرجه زدن است که تا به حال جان بیش از 8 نفر را گرفته است. چاه یعقوب در نگاه اول چشمه ای بی خطر به نظر می رسد.

دهانه آن فقط 4 متر است اما در چند متر پایین تر از سطح آب، 4 حفره متصل به هم وجود دارد. اگر 9 متر به عمق آن بروید، با اولین حفره مواجه می شوید، دومین حفره در 24 متری زیر آن قرار دارد. ورودی حفره چهارم بسیار باریک است و کمتر کسی تا بحال به آنجا رسیده است. به نظر می رسد که این رودخانه راه گریز دارد اما شناگران را در دام خود گیر می اندازد. عمق کلی این چاه 40 متر است.

بیکینی آتول جزایر مارشال در آمریکا

 آتول بیکینی [24] گونه‌های دریایی بسیار زیبا و منحصربه‌فردی را در خود جای داده و یکی از شگفت انگیز ترین نقاط دنیا برای غواصی است. اما باید در نظر داشت آب‌های اطراف سواحل این جزیره محل تجمع کوسه‌هاست. علاوه بر آن سطح تابش رادیو اکتیو در این جزیره بالاست.

این جزیره از دهه ۴۰ تا ۶۰ میلادی محل آزمایش‌های اتمی ایالات‌متحده بوده است. بین سال‌های ۱۹۴۶ تا ۱۹۵۸ حدود ۲۵ انفجار هسته‌ای در داخل صخره‌های مرجانی، روی سطح جزیره و در داخل آب‌های آن انجام‌ شده است. بنابراین اگرچه این جزیره امروزه به‌عنوان ناحیه‌ای امن اعلام شده، اما حضور در آن به دلیل میزان بالای تابش‌های رادیو اکتیو می‌تواند خطرناک باشد.

کیلایو در هاوایی

کیلایو شهری در شمال جزیره کایوآی است. جزیره کایوآی (Kauai) یکی از مجمع الجزایر هاوایی به شمار می‌رود.

هاوایی به خاطر سواحل زیبا و آب‌ وهوای دلپذیری که دارد یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری جهان است. اما در نزدیکی سواحل زیبای کیلایو چندین آتش‌فشان وجود دارد که یکی از آن‌ها فعال است. بنابراین رفتن به سواحل آن بسیار خطرناک به نظر می‌رسد.

ساحل پلایا زیپولیت در مکزیک

ساحل پلایا زیپولیت [25] در شهر سن پدرو پوچت لا (San Pedro Pochutla) در امتداد سواحل جنوبی واهاکا واقع شده است. این ساحل به دلیل داشتن آب بسیار زلال و ماسه‌های روشن شنی محبوب گردشگران است. اما جریان‌های آبی بسیار مرگباری در اطراف این ساحل وجود دارند. تاکنون حادثه‌های تلخ بسیاری در این ساحل رخ داده است.

جریان گردابی آب‌های اطراف این ساحل، کسانی را که در این آب شنا می‌کردند را به اعماق دریا برده و سپس اجساد آن‌ها را به ساحل بازگردانده است. بنابراین اگر به این سواحل دیدنی مکزیک سفر کردید، فکر شنا را از سرتان بیرون کرده و تنها از آفتاب تابان روی ماسه‌های روشن آن لذت ببرید.

رودخانه بل فورچه دویل تاور در وایومینگ

رودخانه بل فورچه یکی از شاخه‌های رودخانه شینی در ایالت‌ وایومینگ [26] و داکوتای جنوبی آمریکا [27] است. این رودخانه که ۲۹۰ مایل طول دارد از گلیته در وایومینگ سرچشمه گرفته و به سمت شرق جریان می‌یابد تا در ایالت داکوتای جنوبی به رودخانه شینی بریزد.

اگرچه این رودخانه دچار سمیت یا آلودگی‌های هسته‌ای نیست اما جریان گردابی در آن وجود دارد که تاکنون جان چندین نفر را گرفته است. بر این اساس مقامات مربوط طرح ممنوع کردن بازدید عمومی از این رودخانه را ارائه کرده‌اند.

رسیفی در برزیل

سواحل شهر رسیفی [28] در برزیل روزگاری یکی از مقاصد اصلی شناگران و موج سواران به شمار می‌رفت. اما امروزه این ناحیه به یکی از مرگبارترین مناطق جهان از نظر تعداد بالای کوسه‌ها، شهرت یافته است.

از سال ۱۹۳۱ تاکنون بیش از ۱۰۰ مورد حمله کوسه گزارش شده و حدود ۳۰ مورد از این حمله‌ها موجب مرگ شده است. در امتداد خط ساحلی این شهر هشدارهای جدی در ارتباط با منع شنا کردن در این آب‌ها نصب‌ شده است.

حفره آبی بزرگ در بلیز

جزر و مد، این حفره بزرگ آبی را به یک گرداب عظیم تبدیل می کند که همه چیز روی سطح را درون خود می کشد، در حالی که  پدیده مد (بالا آمدن آب) باعث می شود ستون های عظیم از آب به بیرون فواره بزند.

با وجود این، هنوز کسانی که می خواهند این حفره را ببینند و در این آب های خطرناک  شنا کنند بسیار زیاد هستند، به دلیل اینکه ژاک کاستو از این حفره به عنوان یکی از بهترین مکان های غواصی روی زمین را نام برده است.

دریاچه میشیگان در آمریکا

دریاچه میشیگان [29] تقریبا به اندازه مثلث برمودا بدنام است، چرا که در این دریاچه یکی از وحشتناک ترین سقوط های هوایی در شمال امریکا بدون هیچ دلیل منطقی رخ داده است.

در کنار افکار عمومی، خطر واقعی دریاچه ناشی از جریان های ناگهانی آن است که بر اساس برخی منابع، که چندین دهه است انجا زندگی می کنند ذکر شده است.

دریاچه Natron در تانزانیا

دریاچه ناترون در تانزانیا [30] یکی از شورترین و قلیایی ترین دریاچه ها بر روی زمین است، که با یک پوسته نمک پوشش داده شده است و گاهی اوقات به رنگ قرمز است. دمای آب این دریاچه در نقاطی خاص به دمای 120 درجه فارنهایت (50 درجه سانتیگراد) می رسد، که به همراه قلیایی بودن آن تقریبا نامناسب برای زندگی و از آب های خطرناک است. فقط سه نوع ماهی در اینجا زندگی می کنند که با این شرایط سخت سازگاری دارند.

حفره آبی در دهب

احتمالا آبی حفره دهب خطرناک ترین مکان برای غواصی در جهان است زیرا بسیاری از غواصان در این غار با عمق 400 پا درگذشته اند. غواصان باتجربه می گویند هرچند که افرادی که به طور صحیح آموزش دیده اند می توانند بدون ترس در اینجا شیرجه بزنند، اما علت مرگ در این آب های خطرناک معمولا از بیحسی ناشی از نیتروژن و یا کمبود ظرفیت هوا در بالا آمدن است.

اگر به هر کدام از این مناطق سفر کردید لذت بردن از طبیعت اطراف را جایگزین لذت آب تنی کنید، تا خطری سلامتی شما را تهدید نکند!


[1] نام یکی از ایالت‌های کشور استرالیاست که در شمال شرقی این کشور قرار دارد.
[2] یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در شهرستان مارین، کالیفرنیا واقع شده‌ است.
[3] مجمع‌الجزایر هاوایی در اقیانوس آرام، ایالت پنجاهم کشور آمریکا است.
[4] نام بزرگ‌ترین جنگل بارانی جهان است که در شمال آمریکای جنوبی قرار گرفته و بیشتر آن در خاک برزیل و پرو جای دارد. 
[5] مار ماهی برقی قادر است شوک‌های الکتریکی قوی تا ۸۶۰ ولت تولید کند و از آن برای شکار و دفاع از خود استفاده کند. 
[6] می‌توان این ماهی را همه چیز خوار دانست، حشره، کرم، برخی سخت پوستان و حتی ماهی، خوراک این جانور است.
[7] ایالتی است در جنوب شرق آمریکا و یکی از ایالت‌های جنوبی آمریکا به شمار می‌رود.
[8] دریاچه ویکتوریا بزرگ‌ترین دریاچه قارهٔ آفریقا است. این دریاچه همچنین بزرگ‌ترین دریاچهٔ ناحیهٔ گرمسیری جهان و دومین دریاچهٔ بزرگ آب شیرین جهان است.
[9] دومینیکا کشوری است جزیره‌ای در دریای کارائیب. نام رسمی آن کشور مشترک‌المنافع دومینیکا می باشد.
[10] این دریاچه در نزدیکی مرز روسیه با قزاقستان واقع شده است.
[11] ضایعات هسته‌ای به‌ عنوان پسمانده‌های آزمایش‌های تحقیقاتی در کشاورزی، صنعت، پزشکی و محصول فرعی فرایند تولید انرژی هسته‌ای همواره ناخواسته تولید می‌شوند.
[12] اگر در هستهٔ اتم‌های ناپایدار پرتوزا فروپاشی هسته ای رخ دهد پرتوهایی تولید می‌شود که به آن‌ها پرتوهای رادیواکتیو می‌گویند. 
[13] طول این جانورها تا 6.5 متر و وزنشان به 3100 کیلوگرم می‌رسد. کوسه سفید به عنوان بزرگترین ماهی شکارچی شناخته شده است.
[14] جمهوری جزایر فیجی یک کشور جزیره‌ای در اقیانوس آرام جنوبی است.
[15] اسم گاوکوسه از درشتی هیکل، پهن بودن، پوزه تخت و رفتار پرخواشگرانه و غیرقابل پیش‌بینی آن‌ها می‌آید.
[16] کوسه ببری می‌تواند به درازای ۵ متر برسد و وزنش در گونه بالغ حدود ۱۵۶۰ کیلو است. پس از کوسه بزرگ سفید این کوسه بیشترین آمار حمله به انسان را دارد.
[17] به ترکیب شیمیایی آهن و گوگرد گفته می شود.
[18] کشوری است در مرکز آفریقا. جمهوری دموکراتیک کنگو دوّمین کشور بزرگ در آفریقا به شمار می‌آید.
[19] جمهوری رواندا کشوری است کوچک در مرکز آفریقا.
[20] این گاز در طبیعت از تجزیه و پوسیده شدن مواد آلی به ویژه فساد گیاهان در مرداب‌ها حاصل می‌شود، به همین جهت آن را گاز مرداب نیز می‌نامند.
[21] واشینگتن، دی.سی. پایتخت ایالات متحده آمریکا است.
[22] آمونیاک مهم‌ترین ترکیب نیتروژن است. آمونیاک سبب تحریکات دستگاه تنفسی، پوست و چشم شده و با آسیب رساندن به شش‌ها در اثر مواجهه با حجم زیاد، این گاز می‌تواند سبب مرگ شود.
[23] تگزاس یکی از ۵۰ ایالت آمریکا و دومین ایالت پرجمعیت این کشور بعد از کالیفرنیا، همچنین دومین ایالت بزرگ آمریکا بعد از آلاسکا است.
[24] آتول بیکینی یک جزیره مرجانی غیر مسکونی در اقیانوس آرام است.
[25] یک منطقهٔ مسکونی در مکزیک است. این مکان، ساحل مرگ نیز نامیده می‌شود.
[26] ایالتی در مناطق کوهستانی غرب ایالات متحده است. این ایالت از لحاظ وسعت در جایگاه دهم قرار دارد، اما دومین ایالت کم‌جمعیت آمریکا است.
[27] ایالتی است در آمریکا و یکی از ایالت‌های غرب میانه آمریکا به‌شمار می‌رود.
[28] بزرگ‌ترین شهر منطقهٔ شمال شرق برزیل و پنجمین شهر بزرگ این کشور است.
[29] میشیگان ایالتی است در ایالت‌های غرب میانه آمریکا. میشیگان نهمین ایالت پرجمعیت ایالات متحده، و یازدهمین ایالت بزرگ این کشور است.
[30] تانزانیا کشوری است در شرق آفریقا.

مطالب مرتبط:

ضوابط طراحی استخرها-قسمت اول

ضوابط طراحی استخرها: استخر به مجموعه اي از ابنيه، لوازم،...

دلایل کم شدن آب استخر -قسمت سوم

در ساختمان هاي نوساز براي تامين برق مورد نياز تجهيزات...

عمیق ترین استخر دنیا در ایتالیا

مرکز شنای هتل ۴ ستاره‌ی Terme Millepini توسط معمار نام‌آشنای...