مزاياي استفاده از ازن در استخر

گندزدایی و ضدعفونی آب استخر به روش ازن آب:

ازن قویترین ماده ضدعفونی کننده شیمیایی در دسترس می باشد که بیش از هر ماده ضدعفونی کننده دیگری میکروب ها را در مدت زمان کوتاه از بین می برد و توانایی از بین بردن 99 درصد باکتری های زیستی را بدون هیچ تاثیر یا پیامد منفی روی سلامتی را دارد.

علاوه براین طعم و مزه را بهبود می بخشد و بو را حذف میکند و مواد آلی و غیر آلی نامطلوب که ممکن است در حال حاضر در منابع آب وجود داشته باشد را اکسید می کند .

اگر ازن را با کلر مقایسه کنیم ، ازن 99 درصد از 60000 میلی لیتر / کلی فرم ها آب آلوده را در 2.8 ثانیه با دوز 0.1 PPM از بین می برد کلر با دوز مشابه به 15000 ثانیه نیاز دارد.

ژنراتور ازن را می توان در تمام انواع استاندارد رینزر مورد استفاده قرار گیرد و دارای طراحی منحصر به فرد و مرتب و نصب آسان است. غلظت مورد استفاده ازن عبارتند از  PPM 0.5-1 و حجم آب تزریقی برای انجام کار به طور متوسط 35-106 ft3/h1-3 m3/h)).

پژوهشگران و کارشناسان وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی به این نتیجه رسیده اند که استفاده از گاز کلر برای گندزدایی و ضدعفونی استخرها احتمال ایجاد مسمومیت شناگران و سایر مواردی که در ذیل به آن ها اشاره خواهد شد، به دنبال خواهد داشت و ضرورت دارد برای جایگزینی سیستم کلر از روش گاز ازن استفاده گردد.

بدن انسان به طور متوسط در هر ساعت نیم لیتر از آب استخر را جذب می کند و استخرهایی که در استانداردهای بالای جهانی قرار دارند، سعی در برابر کردن کیفیت آب استخر با آب آشامیدنی دارند.

ازن هم اکنون در جهان به عنوان ضدعفونی کننده پیشرو در زمینه های آب آشامیدنی، آب معدنی، هوا، استخر، محصولات کشاورزی، انبارها، سردخانه ها، کانتینرهای حمل مواد غذایی، سطوح، سالن ها، صنایع لبنی، کارخانه های مواد غذایی، خطوط تولید و بسیاری زمینه های دیگر شناخته شده است.براي کاهش بار ميکروبي و تصفيه کامل آب مصرفي،دستگاه ازن جايگزين کلر جهت استريل کردن آب با قدرت اکسيد کنندگي بالاتر استفاده مي گردد که با استفاده از اين روش مي توان عوارض جانبي ناشي از آن، زمان طولاني ضد عفوني کردن و محدوديت هاي عملي آن را به نوعي کاهش داد.

مزاياي استفاده از ازن تولید شده توسط ازن ژنراتور در استخرها:

 1. پراستفاده ترین سیستم تصفیه و ضدعفونی آب در کشورهای پیشرفته
 2. مقدار تزريق ازن در طول زمان هاي مختلف ضد عفوني ( Tn=T20=T1 ) برابر و توسط سنسور آن لاين اندازه گيري مي شود در حاليکه کنترل ميزان کلر در زمان هاي متفاوت در عمل مشکل ساز مي باشد.
 3. کاهش زنگاب آب
 4. شفاف سازی و کدورت زدایی آب استخر
 1. ایجاد شفافیت مضاعف در آب استخر
 2. تبدیل سریع ازن سه اتمی به اکسیژن نوزاد که منجر به ماندگاري اکسيژن محلول در آب و فرحبخش کردن محیط شنا می گردد.
 3. حذف کامل کلر در استخرهای خانگی (باعث حذف کامل کلر و در بعضی از مراکز باعث کاهش شديد مصرف کلر که هزينه نگهداری بالايی دارد می شود که اين خود هزينه های جاری و ثانويه را به ميزان قابل توجّهی کاهش می دهد.)
 4. از بین بردن کلیه میکروارگانیسم ها، جلبک، قارچ، باکتری های بیماری زا حتّی وبا، ایدز، هپاتیت و …
 5. عدم ایجاد سوزش و قرمزی چشم، خشکی پوست، کمرنگ شدن موهای رنگ شده، قاشقی شدن ناخن ها و حساسیت های تنفسی و انتقال بیماری های واگیردار
 6. ازن کمتر از کلر باعث خوردگي ديواره استخر، لوله ها و … شده و ماندگاري آب استخر را نيز افزايش می دهد.
 7. حذف رسوبات کربنات کلسیم بر روی کاشی ها
 8. کاهش قابل ملاحظه مصرف آب به دلیل عدم نیاز به تعویض آب استخر
 9. از بین بردن بو، رنگ وطعم آب به صورت کامل
 10. نصب شده در نقاط مختلف کشور
 11. هزینه نگهداری بسیار پائین

سایر فواید استفاده از ازن به شرح ذیل است:

مزاياي استفاده از ازن تولید شده توسط ازن ژنراتور :

 1. ازن به منعقد كردن مواد آلي كمك مي كند و قادر به حذف مواد كلوئيدي ريز مي باشد.
 2. ازن با غلظت باقيمانده محلول 5 PPM و بالاتر از بين بردن ويروس، باكتري و قارچ را صد در صد تضمين مي كند.
 3. ازن توليد شده به آرامي به اكسیژن بر مي گردد و باعث ماندگاري اكسيژن محلول در آب و درخشندگي آن مي شود.
 1. ازن هيچ باقيمانده سمي در آب باقي نمي گذارد.
 2. ازن در محل توليد شده و نياز به نگهداري ندارد.
 3. ازن بر خلاف كلر باعث رسوب كربنات كلسيم و تشكيل رسوب در سطوح نمي گردد.
 4. اگر ازن را با کلر مقایسه کنیم ، ازن 99 درصد از 60000 میلی لیتر / کلی فرم ها آب آلوده را در 8ثانیه با دوز PPM0.1 از بین می برد.این در حالی است که کلر با دوز مشابه به 15000 ثانیه زمان نیاز دارد.
 5. باكتري ها به مرور زمان نسبت به ازن مقاوم نمي شوند.
 6. ازن باکتری ها، ویروس ها، هاگ ها و جلبک ها را از بین می برد و 3000 بار سریع تر از کلر و سایر روش های ضدعفونی به شمار می رود .
 7. ازن آلودگي هاي آلي در آب را اكسيد مي كند.
 8. ازن به عنوان منعقد كننده باعث حذف مواد جامد كلوئيدي مي شود.
 9. ازن مواد آلی را که موجب 99 درصد از طعم و مشکلات بو می شود، اکسید می کند و هيچگونه بو يا طعم خاصي نيز از خود بر جاي نمي گذارد.
 10. ازن باعث حذف استفاده از كلر شده كه هزينه نگهداري را به ميزان قابل توجّهي كاهش مي يابد.
 11. ازن كمتر از كلر باعث خوردگي جداره مخزن مي شود.
 12. ازن سریع تر از سایر روش های ضدعفونی است .
 13. ازن 20 دقیقه نیمه عمر دارد و هیچگونه اثرات مضری به جای نمی گذارد .
 14. ازن عمر مفید آب را افزایش می دهد .
 15. ازن به دليل برخورد مستقيم با غشا پلي ساکاريدي باکتري مي تواند زمان ضد عفوني کردن ( تقريباً 3000 بار ) سريع تر از کلر به انجام رساند. در حاليکه کلر از غشا باکتري عبور کرده و هسته را تحت تأثير مي گذارد که اين فرايند با زمان بيشتري صورت مي گيرد.
 16. ازن به دليل قدرت اکسيد کنندگي بالاتر از ساير روش ها مي تواند بر کليه ميکروارگانيسم ها حتي ويروسها و اسپورهائيد غلبه کند.
 17. pH، کدورت و مقدار سختي آب روي عمل استريل ازن تأثير نمي گذارد، در حاليکه ضد عفوني موارد فوق بايد براي عملکرد کلر تعريف شده باشد.
 1. مقدار تزريق ازن در طول زمان هاي مختلف ضد عفوني ( Tn=T20=T1 ) برابر و توسط سنسور آن لاين اندازه گيري مي شود در حاليکه کنترل ميزان کلر در زمان هاي متفاوت در عمل مشکل ساز مي باشد.
 2. سيستم هاي ازن نياز به هيچ ماده مصرفي يا فيلتر خاصي ندارد. صنعتي و دائم کار مي باشد و با توجّه به خاصيت شيميايي آن هيچ گونه باقي مانده اي در محيط به جای نمي گذارد.

بررسی عملکرد گاز ازن:

ازن که فرم سه اتمی اکسیژن می باشد، به عنوان یک اکسیدکننده قوی به شمار می رود. عملکرد آن مطابق با اصول بهداشتی می باشد و قادر به از بین بردن میکروارگانیسم های متعدد بدون در نظر گرفتن ماهیت آن از طریق اکسید کردن غشاء سلولی می باشد. شواهد علمی نشان می دهد که ازن می تواند طیف وسیعی از پاتوژن های بالقوه از جمله باکتری، انگل، اسپور، کپک و مخمر ها را بسیار موثرتر از کلر از بین ببرد. ازن برخلاف بسیاری از مواد ضدعفونی کننده ها تاثیر منفی روی محیط زیست ندارد به دلیل اینکه به طور سریع به اکسیژن (o2)تبدیل می شود و هیچ باقیمانده شیمیایی به جای نمی گذارد.

مي توان گفت که  تقريبا در تمام صنايع غذايي  از ازن براي استريليزاسيون و ضدعفوني و بالا بردن زمان ماندگاري استفاده مي شود. واکنشهاي ازن با ميکروارگانيسم هاي مختلف، در سيستمهاي آبي به دو روش، واکنشهاي مستقيم ازن ملوکولي و وجود راديکالهاي آزاد حد واسط صورت مي گيرد. در اين رابطه دلايل اصلي از بين رفتن باکتريها به وسيله ازن که توسط محققين ارائه شده عبارتند از:

 1. حمله مولکولي ازن به باند هاي دوگانه غير اشباع چربيها در سطح سلول باکتري
 2. از بين رفتن لايه هاي ليپوپروتئين و ليپوپلي ساکاريد و در نهايت تغيير در نفوذ پذيري و تجزيه سلول
 3. انعقاد پروتئن هاي سلولي، تخريب آنزيمها و تبديل S-S به H-S و در نهايت مرگ سلول
 4. تخريب مواد ژنيتيکي سلول

مطالب مرتبط:

ضوابط طراحی استخرها-قسمت پنجم

ضوابط طراحی استخرها-قسمت پنجم سيستم تاسيسات برقي سالن هاي شنا:...

واترپلو

واترپلو (Water polo) یک ورزش گروهی است که با استفاده از...

مدرن ترین و شگفت انگیزترین استخرهای دنیا

استخرهای بی شماری در جهان وجود دارد ولی برخی استخرها...